BE zbulon masat për të zbutur tronditjen energjetike pas pushtimit rus të Ukrainës

Brukseli i paraqet të martën Këshillit Europian zgjidhjet për të zbutur ndikimin e rritjes së çmimeve të energjisë dhe për të diversifikuar furnizimet me gaz në BE, përpara një samiti ku vendet anëtare duhet të angazhohen për “shpërthimin” e varësisë nga hidrokarburet ruse.

Komisioni Evropian dëshiron në veçanti të vendosë një nivel mesatar ruajtjeje prej të paktën 80% deri në fund të shtatorit për të përgatitur kontinentin për të përballuar dimrin e ardhshëm, me objektiva të detyrueshëm për çdo vend.

Në të ardhmen e afërt, Brukseli dëshiron të zbusë ndikimin në faturat e familjeve dhe bizneseve duke zgjeruar “kutinë e mjeteve” të zbuluar në vjeshtë: një mori masash (ndihma direkte, reduktime taksash, heqje e TVSH-së, etj.) që Shtetet mund të miratojnë përballë krizës energjetike.

Përtej kushteve tashmë të relaksuara për ndihmën publike, Komisioni do t’i lejojë shtetet europiane të tatojnë fitimet e kompanive energjetike të krijuara nga rritja e çmimeve në mënyrë që t’i rishpërndajnë ato, por me kusht që “të mos gjenerojnë shtrembërime të panevojshme të tregut”.

Përveç një përshpejtimi në energjitë e rinovueshme dhe hidrogjen, Brukseli dëshiron të diversifikojë furnizimet me gaz në BE në të gjitha drejtimet, duke u përgatitur me prodhuesit kryesorë (Shtetet e Bashkuara, Katar, etj.) dhe transit (Japoni, Egjipt, Azerbajxhan, Turqi). ..) “një ridrejtim i ngarkesave të tyre LNG (gaz natyror i lëngshëm)”, duke koordinuar më mirë përdorimin e terminaleve dhe tubacioneve të gazit në Evropë.

Ky plan “do të reduktojë ndjeshëm varësinë tonë nga gazi rus këtë vit dhe do të na bëjë të pavarur prej tij në vitet në vijim. Nuk është e lehtë, por është e realizueshme, do të jetë një përpjekje kolektive”, deklaroi të hënën përpara Deputetët e eurodeputetëve zëvendëspresidenti i Komisionit, Frans Timmermans.

Krerët e shteteve dhe qeverive të njëzet e shtatë vendeve europiane anëtare të Këshillit Europian, të takuar të enjten dhe të premten në Versajë, duhet të marrin përsipër të “dalin nga varësia (e tyre) nga importet e gazit, naftës dhe qymyrit rus”, por pa specifikuar një afat kohor. Një sfidë për vende si Finlanda, Sllovakia, Hungaria apo Republika Çeke të cilat importojnë pjesën më të madhe të gazit të tyre nga Rusia, apo edhe Gjermania, e cila është 55% e varur nga Rusia për furnizimet e saj. Berlini kujtoi se nuk kishte asnjë alternativë për ta hequr qafe atë “për momentin”. “Le të mos e lëndojmë veten më shumë sesa të lëndojmë Putinin. Është thjesht sens i shëndoshë: ne nuk duhet të destabilizojmë shoqëritë tona në një kohë kur duhet të qëndrojmë të bashkuar”, paralajmëroi z. Timmermans. BE importon më shumë se 40% të gazit dhe 25% të naftës së saj nga Rusia, sipas Eurostat.

Koha Shqiptare

Next Post

Rusia shpall armëpushim të ri për disa qytete

Tue Mar 8 , 2022
Rusia propozon armëpushim të ri në disa qytete të Ukrainës, duke nisur sot nga ora 10:00 me orën e Moskës (9:00 ukrainase/02:00 ET) dhe këmbëngul në domosdoshmërinë e një kanali të vazhdueshëm komunikimi me Ukrainën për të shkëmbyer informacione në lidhje me evakuimin e civilëve dhe të huajve. Pala ruse […]

Artikuj te ngjashëm