AKTUALITET

Hungaria kunder sanksioneve ndaj Moskes

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka deklaruar se Hungaria dënon sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, por  ajo nuk mbështet sanksionet kundër Moskës që kanë të bëjnë me ndalimin e importeve ruse të energjisë. Në një deklaratë pas bisedimeve dypalëshe në Londër me kryeministrin britanik Boris Johnson, Orban tha se zgjerimi i

Lexoni më shumë »

OBSH: Pushtimi i Ukrainës, katastrofë e madhe humanitare

Hans Kluge, drejtori për Europën në Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), e ka përshkruar pushtimin rus në Ukrainë si “katastrofë të madhe humanitare”, gjatë një interviste për transmetuesin britanik, BBC, duke theksuar se OBSH ka aktualisht tri prioritete: Të dërgojë furnizime mjekësore në zonat më të prekura të Ukrainës –

Lexoni më shumë »

Rusia shpall armëpushim të ri për disa qytete

Rusia propozon armëpushim të ri në disa qytete të Ukrainës, duke nisur sot nga ora 10:00 me orën e Moskës (9:00 ukrainase/02:00 ET) dhe këmbëngul në domosdoshmërinë e një kanali të vazhdueshëm komunikimi me Ukrainën për të shkëmbyer informacione në lidhje me evakuimin e civilëve dhe të huajve. Pala ruse

Lexoni më shumë »